Home >> Beyond Curriculum >> Achievements    
Beyond Curriculum
Achievements
 
  • Schmidi Khokha a Class VII student of Somerville School, Greater NOIDA,has proved her outstanding talent in art, by securing the first position in Category B of the ‘Poster Making Competition’ held at National Level and organized by the CBSE to commemorate the National Education Day 2011. She was awarded a cheque of Rs. 10,000 and a certificate from Smt. Anshu Vaish, Secretary ( School Education), Ministry of Human Resource Development, Government of India.


     
         
    Schimidi awarded by Smt. Anshu Vaish   Schimidi being congratulated at School assembly by Principal, Dr. Mary Thomas


  • Riya Garg of Class XI received the student of the year award from the Times NIE for her meritorious achievements in Academics and Extra Curricular Activities.

  • Our students won the Rolling Trophy for Best Performance Team in English Debate Competition Conducted by Lotus Valley International School.
 
     
     
  OTHER ACHIEVEMENTS :  
 
NAME OF THE COMPETITION CONDUCTED BY PRIZES WON
Indian Music Group Samsara School, Greater NOIDA 3rd Position won by Junior School Students
Collage Apeejay International School, Greater NOIDA 1st Position won by Disha Singh V B and Pooja Sharma V D
Tangrams – Maths Apeejay International School, Greater NOIDA 2nd Position won by Vanisha Tyagi III C and Mansi Pandey III A
Hindi Recitation Apeejay International School, Greater NOIDA 3rd Position won by students of Classes I & II
English Recitation Apeejay International School, Greater NOIDA 3rd Position won by students of Class V
Group Folk Dance Apeejay International School, Greater NOIDA 3rd Position won by Junior School students of IV and V
Fore Arm Tattos Apeejay International School, Greater NOIDA 1st Position won by Muskan Gupta V A and Vansita Johar V A
Collage Making Cambridge School, Greater NOIDA 1st Prize won by Pooja Sharma V D and Disha Singh V B
Poem Dramatization Cambridge School, Greater NOIDA 3rd Position won by Junior School Students of Classes IV & V
Wall hanging on Flex sheet Cambridge School, Greater NOIDA 3rd Position won by Shrishti Kundaliyal of Class X
 
     
  SPORTS  
     
 
NAME OF THE COMPETITION CONDUCTED BY PRIZES WON
Table Tennis under-12 category Boys Aster Public School, Greater NOIDA. Sumit Tomar VII C won a bronze medal
Long Jump Aster Public School, Greater NOIDA. Vishal Singh X D won Gold medal
Long Jump Aster Public School, Greater NOIDA. Ambika Thakur IX C won Silver medal
100m race. Aster Public School, Greater NOIDA. Jijo Jose XI B won Silver Medal
Shotput Aster Public School, Greater NOIDA. Vishal Singh X D won Bronze medal
200 mt. Race Aster Public School, Greater NOIDA. Sameer Singh IX A won Bronze medal
Relay for girls under 16 Aster Public School, Greater NOIDA. Won Bronze medal